Mark Rutte: Európának fizetnie kell az Ukrajnának szánt amerikai fegyverekért
A NATO-főtitkár szerint mivel a háború globális konfliktussá vált, az európai szövetségeseknek nagyobb szerepet kell vállalniuk.
A gázai offenzíva nem marad el, a késlekedés oka, hogy új haditervekre lehetett szükség. Háború Izraelben, háború Ukrajnában – heti geopolitikai magazinműsorunk Robert C. Castellel és Bendarzsevszkij Antonnal.
A műsorban elhangzott legfontosabb, legerősebb megállapítások:
Szöveges összefoglalónk:
Háború Izraelben
Izrael egy szárazföldi csapásra készül Gáza ellen. Ez az offenzíva sokak szerint késlekedik, ugyanis lassan három hét telt el a Hamász támadása óta.
Robert C. Castel leszögezte: a támadás nem marad el.
Castel azt feltételezi, hogy nem egyszerű késlekedésről van szó. Izrael Gázával kapcsolatban előkészített katonai terveinek egy része az ellenség kezébe kerülhetett.
Mint elmondta, a Hamász több izraeli bázisra is betört, ahol tiszteket ejtettek foglyul és számítógépeket tulajdonítottak el.
A katonai titkok kiszivárgása, a Hamász támadásából tanultak felülírják a korábbi haditerveket.
Ezeket pedig időbe telik újraírni. „Gyakorlatilag minden, ami kiszivárgott, minden, amit feltételezni lehetett eddig, azt másképp fogjuk látni. Lesz itt egy sor meglepetés.” – értékelt a szakértő. A szakértő szerint
a gázai civil áldozatok számáról pontos adatokat nem ismerhetünk, hiszen a Hamász előszeretettel hazudik, dezinformálja a világot.
Robert C. Castel leszögezte: egyetlen ártatlan gyermek halála is hatalmas tragédia. Ugyanakkor hozzátette:
„senki nem kényszeríti a Hamászt, hogy a gyerekeik háta mögé bújjanak.”
A szakértő szerint azért nem látunk például az ukrán háborúban ezrével civil áldozatokat, mivel az oroszok és az ukránok is úgy harcolnak, ahogy minden normális államtól elvárható, nem a gyerekek háta mögé bújva.
Bendarzsevszkij Anton szerint kezd feledésbe merülni a Hamász terrorakciója.
Úgy véli, a Hamász nem csak terrorszervezetként, hanem állami szervezetként is működik a térségben.
Ilyen minőségében pedig a Hamász semmit nem tesz a Gázában élők védelmének érdekében.
Szerinte azért nem védik a saját lakosságukat, mert a Hamásznak minden Gázát ért támadás kedvez, hiszen a nemzetközi sajtóban be tudják mutatni, mekkora pusztítást végzett az izraeli hadsereg.
„Ha civilek halnak meg, hogyha áldozatok vannak, abból a Hamász jól jön ki hosszútávon.”
– fogalmazott Bendarzsevszkij Anton a Hamász stratégiájáról.
Háború Ukrajnában
Egy német lap szerint, az orosz vezetés egy óriás bombát dobna Kijevre.
Robert C. Castel nem tartja reálisnak, hogy az oroszok Kijevet lebombázzák.
Szerinte az oroszok számára Kijev ugyanolyan történelmi jelentőséggel bíró város, mint például Szentpétervár, emiatt pedig nem látja katonai értelmét Kijev belvárosának megtámadására.
Az izraeli háború folytatásában Oroszország rendkívül érdekelt.
- tette hozzá.
Elmondása szerint az oroszok kiemelt célja, hogy a Nyugat, legfőképpen az Egyesült Államok minél jobban belesüppedjen a Közel-Keleti háborúba, hiszen így kifullaszthatják a Nyugat termelőkapacitását. Az orosz célja az, hogy
„minden egyes 155 milliméteres gránát után amelyik kijön a búboskemencéből, el kell hogy tűnődjön Biden elnök, hogy ezt Ukrajnába küldi vagy Izraelbe.”
– érvelt a szakértő.
Castel szerint Ukrajnának és Izraelnek azonban különböző típusú fegyverekre van szüksége, ezért a nyugati hadiipari termelést nem akkora szinten terhekik meg a két háború párhuzamos történései. Míg Izraelnek inkább légvédelmi eszközök kellenek a vaskupolához, az ukránoknak sokkal inkább földről indítható töltetekre van szüksége.
Bendarzsevszkij Anton szerint nem reális, hogy a közeljövőben béketárgyalásokra kerüljön sor.
Véleménye szerint mindkét fél abban bízik, hogy az idő múlása változást hoz a háború kimenetelével kapcsolatban. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója szerint
az oroszok abban bíznak, hogy az idő előrehaladtával elfogynak az Ukrajnába áramló nyugati támogatások,
míg az Ukránok abban, hogy a Wagner-csoport puccskísérlethez hasonló esemény átrendezi az orosz belpolitikát. Mint említette, az Ukrán Nemzeti Bank statisztikáiból is az volt kiolvasható már év elején, hogy az ukránok a harcok folytatását legalább 2024 végéig tervezik.
A műsor podcast formában is meghallgatható itt.
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
Az osztrák férfival feltehetőleg egy dróncsapás végzett a fronton.
A tűzszünet pedig január 19-én lép életbe.
Irán megduplázta hadgyakorlatait, hogy erőt demonstráljon a növekvő nemzetközi nyomással és regionális fenyegetésekkel szemben.